Maarjamäe lossi väliala

88% meie projekte on ka valmis ehitatud
Kunstilisel juhil üle 17 aasta kogemust
Rohkelt kogemust muinsuskaitse objektidega
11 saadud tunnustust

Staatus: valmis
Asukoht: Tallinn
Projekti aeg: 2017
Projekti meeskond: BOA OÜ (Anto Savi, Jürgen Lepper, Margus Soonets), Kersti Lootus, Lidia Zarudnaya, Ivi Vartsen, Siim Lootus, Kalle Pruuden, Margus Triibmann.
Tellija: Eesti Ajaloomuuseum
Ehitaja: Oma Ehitaja OÜ
Eelarve: 8,4 milj € (kogu kompleksi renoveerimise eelarve)
Maht: ~ 2 ha
Fotode autorid: Maris Tomba, Seljamaa Fotostuudio, Helis Mahmastol

Ülemine Maarjamäe_õu_MBA1644-1 copy_c_MarisTomba

2018. aastal pälvis Maarjamäe lossi väliala koos filmimuuseumi ja selle hoidlahoonega Eesti Kultuurkapitali arhitektuurivaldkonna peapreemia ja Muinsuskaitseameti tänukirja kui „Hästi kavandatud uusehitis ajaloolises keskkonnas 2018“.

Projekti aluseks on BOA OÜ konkursi võidutöö „Vana mees tahab koju“.

Kunagises Krahv Orlovi suvelossis asuva Eesti Ajaloomuuseumi renoveerimise käigus täienes muuseumi ala väliekspositsiooni ja Eesti Filmimuuseumi uute hoonetega (Arhitektuuribüroo BOA). Kogu kompleksi, kuhu lisaks lossile ja uutele muuseumihoonetele kuuluvad veel arvukalt väiksemaid ajaloolisi abihooneid, seob ühtseks tervikuks nendevahelise väliala kujundus – efektne muuseumipark, milles on ruumi nii nõukogudeaegsetele monumentidele kui ka Eesti kaardist inspireeritud mänguväljakule.

Muuseumihoonete vahelist ala kujundama loodud lahendus ei püüa vaatamata ajaloolisele keskkonnale taasluua vanu aegu vaid eristub oma lahendustes selgelt vanast. Koos Filmimuuseumi hoonetega tuuakse alale sümpaatne, vana ja uue tasakaalukas sümbioos. Väliala põhjapoolses osas on dominandiks Eesti kaardi ainetel mänguväljak stiliseeritud “turismimagnetitega” – Pikk Hermann, Narva linnus, Kõpu tuletorn, Haanja kõrgustik jt. Väliala keskosa võtab enda alla Filmimuuseumisse juhatava punase vaiba ümber rajatud Eesti filmiklassika teemaline skulptuuripark. Punane vaip läheb sujuvalt üle muuseumi ees olevaks välikino trepistikuks. Filmimaagiat võimendavad prožektoritena lahendatud valgustid ja filmilindist inspireeritud pargiinventar, mida kohtab ka mujal välialal. Väliala installatsioonide hulgas domineerib filmimuuseumi trepistiku ees metallist üleelusuurune filmikaamera.

Ülejäänud välialast pisut eraldatuna jääb lossi ja Filmimuuseumi vahele Nõukogudeaegsete monumentide park. Sealne ekspositsiooni ümbritsev pargiruum on lahendatud võimalikult neutraalsena, et pjedestaalilt alla toodud monumentide ideoloogilist laetust veelgi enam lahustada.

Kontakt

Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust, vastame Sulle esimesel võimalusel