Haapsalu promenaad

88% meie projekte on ka valmis ehitatud
Kunstilisel juhil üle 17 aasta kogemust
Rohkelt kogemust muinsuskaitse objektidega
11 saadud tunnustust

Staatus: valmis
Asukoht: Haapsalu
Projekti aeg: 2008–2010
Projekti meeskond: Kersti Lootus, Heidi Viilop, Anto Savi
Tellija: Haapsalu linn
Ehitaja: Facio AS
Eelarve: 3 800 000 €
Maht: ~ 3,5 ha
Fotode autorid: Maris Tomba ja Tõnis Padu.

Haapsalu rannapromenaad_MBA6526_c_MarisTomba (1)

Rannapromenaad seal paiknevate kuursaali, Tšaikovski pingi ja päikesekellaga on arvatavasti piiskopilinnuse kõrval üks tuntumaid vaatamisväärsusi Haapsalus. Läbi ajaloo erinevaid nimesid kandnud promenaad rajati 19. sajandi keskel ning see on kujunenud suvise Haapsalu peamiseks tuiksooneks. 2010. aastal valminud promenaadi taastamisprojektiga (paralleelselt kuursaali taastamisega) anti sellele tagasi selle ajalooline uhkus ja sära.

Haapsalu rannapromenaad hõlmab rannaala Haapsalu Tagalahe ääres Aafrika rannast kuni  Tšaikovski pingi ja jahisadamani, ühtekokku üle ühe kilomeetri. Promenaadi taastamisel oli peamiseks eesmärgiks endisaegse ajaloolise miljöö taastamise kõrval täiendada seda kaasaegsete lahendustega – planeerida kogu promenaadi ulatuses sinna võimalikult erineva funktsiooniga alasid ja objekte, mis tagaksid piirkonna kasutatavuse igal aastaajal ja iga ilmaga ning võimalikult eriilmelise kasutajaskonna poolt. Omaette väärtuseks sai skulptor Roman Haavamäe skulpturaalsete objektide taastamine ja eksponeerimine. Tulemuseks on nostalgilise alatooniga kaasaegne avalik ruum, kus on ruumi kõigile ja kõigele – uuendatud promenaad pakub huvi väga erinevatele sihtgruppidele, sh nii ajaloo- ja kultuuripärandi huvilistele, linnuvaatlejatele, jalutuskäike tegevatele spaaturistidele kui ka aktiivse tegevuse otsijatele ja tervisesportlastele aga ka Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse patsientidele.

Mitmete ajalooliste detailide (dekoratiivsed tänavalõpu postid, trepid, postamendid, päikesekell jt) taastamise ja korrastamise kõrval taastati promenaadil algseid mahte eeskujuks võttes paadilaenutuse- ja muusikapaviljonid ning rajati uued tualettruumid. Samas võtmes ehitati Aafrika randa rannateenindushoone ning selle juurde rajati linna üks suurimaid mänguväljakuid mereteemaliste atraktsioonidega. Tormides kahjustada saanud kaldarinnatis taastati ning varustati uue valgustusega. Uuendati ka pargiinventari ja värskendati haljastust.

2019. aastal on promenaadi Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse poolsesse otsa rajatud keskuse poolt tellitud tegevuspark liikumispuuetega täiskasvanutele ja lastele, mis liitub orgaaniliselt promenaadiga – muutudes selle üheks osaks.

Promenaadi rekonstrueerimine tõi Haapsallu tagasi algupärase kuurordilinna õhustiku.

Kontakt

Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust, vastame Sulle esimesel võimalusel