Pärnu vallikääru park

88% meie projekte on ka valmis ehitatud
Kunstilisel juhil üle 17 aasta kogemust
Rohkelt kogemust muinsuskaitse objektidega
11 saadud tunnustust

Staatus: valmis
Asukoht: Pärnu
Projekti aeg: 2011
Projekti meeskond: Kersti Lootus, Kiur Lootus ,Heidi Viilop, Katri Soonberg, Siim Lootus
Tellija: Pärnu linn
Ehitaja: Merko Ehitus AS
Eelarve: 4,8 milj €
Maht: ~ 6 ha
Fotode autorid: Maris Tomba, Reio Avaste, Ants Liigus, Indrek Aija

Ülemine Pärnu Vallikäär_MBA4165_c_MarisTomba

Pärnu Vallikääru heakorrastuse projekt pälvis 2011. aastal Eesti Kultuurkapitali Arhitektuurisihtkapitali „Maastikuarhitektuuri aastaauhind 2011“ , „Pärnu Aasta Teo“ tiitli ning valiti Eesti Kommunaalmajanduse Ühingu poolt parimaks kommunaalrajatiseks. Kiur Lootuse projekteeritud sild pälvis Eesti parima puitehitise konkursil liimpuidu eripreemia. 2016. aastal oli Vallikääru projekt üks Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominentidest.

Pärnu muldkindlustuste vöönd rajati 17. sajandi teisel poolel. Kindluslinna staatuse kaotamise järel säilitati ainult kahe bastioni vaheline läänepoolne vallijupp meretuulte kaitseks ja lõiguke vallikraavi, kuhu 19. sajandil rajati laevade talvesadam. Vallikääru heakorrastamise projekt seadis eesmärgiks ühendada ala koos teiste endise bastionaalvööndi pargialadega ühtseks süsteemiks. Selleks tuli leida vallikraavile, muld- ja eelkindlustustele uued ning mitmekülgsed kasutusviisid ilma, et kannataks ajalooline kindlusarhitektuuri pärand.

Heakorrastuse käigus rajati endisele vallikraavile uus valgustusega betoonist kaldarinnatis, korrastati olemasolevad ning rajati uued käiguteed, ehitati uued vallitrepid ning moderniseeriti valgustus. Üheks efektseimaks uueks elemendiks on liimpuidust sild üle vallikraavi sopi. Ajaloolised arhitektuursed elemendid, nagu näiteks Tallinna värav aga ka arheoloogiliste uuringutega päevavalgele tulnud käik renoveeriti. Muldkeha läbiv käik muudeti valgustatud tunneliks, mis on kasutatav ka ratastooliga. Värske ilme anti ka Vallikääru kontserdipaigale, kuhu rajati uus istmestik ning lavaesisele platsile makett, kus kujutatud 17.-19. sajandi Pärnut. Sarnased linna ajalugu edasi andvad maketid rajati vana sepikoja ja Tallinna väravate juurde.

Vallikääru pargi kaasaegse kasutatavuse seisukohalt täiendati seda paadisildadega ning Sadama tänava poolsele rohealale rajati mereliste elementidega mänguväljak. Pargist leiab ka hulgaliselt eridisainiga pinke, mis asetatud päevase päikese järgi. Sarnases stilistikas on lahendatud ka muu pargi inventuur.

Kontakt

Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust, vastame Sulle esimesel võimalusel