Narva-Jõesuu promenaad

88% meie projekte on ka valmis ehitatud
Kunstilisel juhil üle 17 aasta kogemust
Rohkelt kogemust muinsuskaitse objektidega
11 saadud tunnustust

Staatus: valmis
Asukoht: Narva-Jõesuu
Projekti aeg: 2014
Projekti meeskond: Kersti Lootus, Piret Müüripeal, Heidi Viilop, Katri Soonberg, Ivi Vartsen, Siim Lootus
Tellija: Narva-Jõesuu linn
Maht: ~ 10 ha
Fotode autorid: Maris Tomba, Heidi Viilop, Piret Müüripeal

Õlemine Narva-Jõesuu_MBA4673_c_MarisTomba

Narva-Jõesuu promenaadi projekti eesmärgiks on väärtustada ja paremini esile tõsta endise kuulsa kuurortlinna üht suurimat väärtust – 12 km pikkust rannaala. Koos rannaalal tehtud uuendustega läbis värskenduskuuri ka rannaga paralleelselt kulgev Aia tänav, mis ühtlasi toimib teise promenaadina, kui tingimused peaks Eesti meretormidele kõige avatumal rannal olema promeneerimiseks sobimatu. Kokku hõlmas uuendusprojekt 3,5km, millest 500 meetrit kulgeb rannaalal.

Erinevalt teistest suurematest Eesti kuurortidest on Narva-Jõesuu rannaala linnalise keskkonnaga nõrgemalt seotud ning seetõttu on ka tehtud kujunduse iseloom teistsugune. Eriti minimaalne ja tundlik on olnud sekkumine päris rannaalal, kuhu rajati kohati nurgelise kohati väga täpselt loodusliku vormi järgi aimava kujundusega laudtee. Kohati laieneb laudtee suuremateks aladeks, kuhu on rajatud pingistik ning on võimalik teha lõket ja grillida. Laudtee rajamiseks ei võetud maha ühtegi puud ning see järgib kogu oma ulatuses looduslikku luidetemaastiku, mis tänaseks ka tee osaliselt endasse on neelanud.

Rannaäärses osas täiendavad laudteed betoonist müüridega randa viivate tänavate lõpetused, mis oma materjalikasutuse ja kujundusega on oluliselt silmatorkavamad elemendid. Need moodustavad selge piiri linnaliku ja loodusliku keskkonna vahele ning pakuvad kaitset luidete loodusliku võimu eest.

Promenaadi pikem osa asub Aia tänaval, kus on eelisõigus antud jalakäijatele ja jalgratturitele. Kujunduslikult seostuvad sealsed lahendused märgatavalt enam kuurorti ajaloolise pärandiga – kasutatud on näiteks müüritiste puhul paekivi ning on rajatud Narva-Jõesuule omase puitpitsiga lehtlaid.

Planeeritud kujul on projektist teostamata hetkel ajaloolise ranna ala ning näiteks ajalooliste suplusvankrite eeskujul kujundatud teisaldatavad müügikioskid. Promenaadil ja rannal olev mööbel/inventar (riietumiskabiinid jne) on teisaldatavad.

Kontakt

Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust, vastame Sulle esimesel võimalusel